Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Marta Akuszewska

Autor: Marta Akuszewska
Opublikowane: 2016-03-01 18:01:29

dziennikarka, pasjonatka zdrowego stylu życia


Trening ze słuchawkami w uszach ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników wśród biegaczy. Wielu z nich nie wyobraża go sobie bez swojej ulubionej muzyki, inni zaś preferują ciszę i spokój, która jest dla nich chwilą refleksji. A ty, do której grupy należysz?

... tylko TAK!

Miłośnicy biegania w „towarzystwie” dźwięków muzyki traktują ją, jako pewnego rodzaju motywację. Twierdzą, że kiedy słuchają swoich ulubionych piosenek, biegnie im się zdecydowanie przyjemniej. Faktem jest, że wielu biegaczom odpowiednio dobrane utwory pomagają w nadaniu ich treningowi rytmu, jak również to, że pokonywanie kolejnych kilometrów wielokrotnie zaczyna wywoływać pewnego rodzaju monotonię. Skupienie swojej uwagi na puszczonej w słuchawkach muzyce pozwala na przezwyciężenie nudy i zdobycie się na wydłużenie swojego dystansu. Wielu biegaczy przyznaje, że to właśnie ona pozwoliła im na pobicie kolejnych życiówek. Trening ze słuchawkami w uszach pozwala zapomnieć o jeżdżących dookoła samochodach i ulicznym gwarze. To kolejna zaleta, którą miłośnicy biegania z muzyką argumentują swój wybór.

Biegowa playlista

Najczęściej biegacze decydują się na energiczną muzykę. Wśród utworów, których nie może zabraknąć na biegowej playliście, znajduje się m.in. „Eye of the tiger” czy „Run Forrest, Run”, stanowiący ścieżkę dźwiękową do słynnej produkcji filmowej „Forrest Gump”. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się rozmaite remixy znanych, kultowych piosenek lub mniej popularne chilloutowe i housowe utwory. Jeżeli nie mamy własnego pomysłu na utwory, które nadadzą się do biegania, warto skorzystać na przykład z internetowego darmowego radia Tuba.fm, którego ilość tematycznych kanałów (m.in. Rock, Dance, R&B, Pop, Chillout, House, Alternative) z pewnością spodoba się wielu biegaczom i każdy z nich wybierze coś dla siebie!

A może tylko bieg i nic więcej?

Z kolei przeciwnicy biegania ze słuchawkami w uszach mówią zwykle o bezpieczeństwie. A właściwie o jego… braku, bowiem muzyka podczas biegania odciąga uwagę i utrudnia biegaczowi skupienie się i kontrolowanie otoczenia. To z kolei może stać się przyczyną wypadku. Głośno puszczona muzyka może uniemożliwić usłyszenie nadjeżdżającego samochodu bądź też dzwoniącego dzwonka roweru. Wszystko to może doprowadzić do niemiłego zdarzenia, które będzie stanowiło zagrożenie zarówno dla samego biegacza, jak i osób znajdujących się w jego otoczeniu. Warto zatem wybierać te trasy, które są nam dobrze znane i bezpieczne.

Co zatem?

Słuchanie muzyki podczas biegania jest oczywiście sprawą indywidualną i nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest lepszym wyborem. Zawsze bowiem znajdzie się taka grupa, która od czasu do czasu lub stale potrzebuje motywacji w formie muzyki, jak również taka, która wybiera ciszę i spokój, skłaniając się tym samym do refleksji. Niezależnie od tego, co mówią inni, warto samemu przekonać się, jak wpływa na nas muzyka podczas biegania. A Ty, do której grupy należysz? :)