Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Autor: Alicja Chobot
Opublikowane: 2015-07-30 16:03:27


„ Dajcie mi PUNKT podparcia a poruszę ziemię” tak mówił Archimedes z Syrakuz - fizyk i matematyk. Ja mówię: „dajcie mi ciało a znajdę i poruszę jego najczulsze punkty…PUNKTY SPUSTOWE”. Co to tak właściwie jest? Punkt spustowy to silnie podrażniona okolica w obrębie pasma mięśniowego. Jest on bolesny przy palpacji, czyli badaniu dotykiem, może doprowadzać do wzmożonego napięcia mięśniowego oraz do promieniującego bólu. Przy palpacji można wyczuć (choć nie zawsze) „ziarenko”, „zgrubienie” co daje oznakę istnienia punktu spustowego. W danym miejscu mięsień jest niedożywiony i nieukrwiony co wywołuje potworny ból.

Wyróżnia się punkty spustowe aktywne, które są bolesne nie tylko przy dotyku, ale przede wszystkim przy aktywności fizycznej, oraz punkty nieaktywne, które są bolesne tylko przy palpacji. Uwaga - nie leczone mogą przerodzić się w punkty aktywne.

 Do czynników sprzyjających powstawanie punktów spustowych zaliczamy: stres, przeciążenia mięśniowe, urazy, zmiany zwyrodnieniowe stawów, inne punkty spustowe, zaburzenia symetrii ciała oraz nieprawidłowe nawyki dnia codziennego.

Głównymi objawami oprócz bólu, który jest tu prekursorem, są jeszcze: ograniczona bierna lub czynna ruchomość stawów, sztywność ruchu tzw. zablokowanie, opór przy ruchu, drętwienie, parestezje, zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy. Osoby cierpiące na migrenę powinny skupić się na punktach spustowych znajdujących się na twarzy, głowie, szyi oraz górnym odcinku piersiowym kręgosłupa. Niekiedy punkty spustowe w obrębie twarzy mogą promieniować do konkretnego zęba. Zdarza się czasem tak, że dentysta rozwierci ząb, a on jest zdrowy! Wystarczy popracować nad punktami spustowymi i ból przejdzie. Oczywiście najpierw polecam wizytę u stomatologa a dopiero potem u fizjoterapeuty.

Wielu młodych adeptów punktów spustowych bardzo szybko się poddaje, „pomaca” i stwierdza, że takich punktów nie ma. Nic bardziej mylnego. Trzeba dużo cierpliwości, ciągłego doskonalenia palpacji. Wielu młodych już po dwudziestym roku życia ma nieaktywne punkty spustowe, co w przyszłości może doprowadzić do ogromnych dolegliwości bólowych. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie zawczasu w myśl zasady : „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”