Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kamila Maciejko

Autor: Kamila Maciejko
Opublikowane: 2015-08-29 03:17:27

Specjalista ds. redakcji, Instruktor fitness, biegania i tańcaNasze oczy składają się nie tylko na gałkę oczną, ale i szereg mięśni, dzięki którym możemy nimi poruszać. Tak samo jak każdy inny mięsień w ciele, oko także wymaga regularnych ćwiczeń, które mogą poprawić już istniejącą wadę wzroku lub po prostu nie dopuścić do jej powstania, czy pogłębiania.

Najpoważniejszym błędem większości ludzi jest codzienne unieruchomienie wzroku. 90% czasu wpatrujemy się w przedmioty naprzeciwko nas, co nie wymaga nadmiernego poruszania gałką oczną. Nasze oczy się rozleniwiają, a sprzyja temu przede wszystkim telewizja, komputer, telefon komórkowy- przy których nasz wzrok nieruchomieje i skupia się jedynie na wyświetlanych obrazach. Ponadto nasze społeczeństwo coraz częściej przestaje czytać książki, a co za tym idzie- nie wodzimy wzrokiem po kartkach, co jest jednym z lepszych ćwiczeń dla naszych oczu. Warto zastanowić się nad tym ile ruchów oczami wykonujemy dziennie. Mimo unieruchomienia ich, bardzo często jednak nasze oczy są nadmiernie zmęczone, a to za sprawą wszechobecnych monitorów. Aby zapobiec nadmiernej stagnacji gałek ocznych warto wykonywać proste ćwiczenia dla rozruszania mięśni:
- patrzenie raz w prawo, raz w lewo (bez poruszania głową)
- patrzenie w górę i w dół
- kręcenie kółek oczami raz w lewo, raz w prawo
- kręcenie tzw. leżących ósemek
- rysowanie oczami liter alfabetu

Dzięki tym kilku ćwiczeniom, zajmującym 5 minut, przy regularnym stosowaniu rozruszamy nasze oczy.

Prócz tego kolejnym ważnym aspektem pracy nad jakością naszego wzroku jest umiejętność ich rozluźniania. Niejaki dr Bates opisał w swojej książce metodę zwaną PALMING. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa „palm” oznaczającego dłoń.
Polega ona na przyłożeniu dłoni do zamkniętych oczu tak, aby nie dochodziło do nich światło słoneczne.

Dr Bates wykazał, że „wpatrywanie się” przy zamkniętych oczach w totalną ciemność, a konkretnie w kolor czarny działa relaksująco na mięśnie gałki ocznej. Napięcie spada już po dłuższej chwili, co w efekcie skutkuje poprawą jakości wzroku. W swoich doświadczeniach opisuje, że osoby z wadą wzroku, regularnie stosujące palming i nauczone widzieć kompletną czerń, po otwarciu oczu doznają poprawy jakości widzenia. Efekt ten utrzymuje się proporcjonalnie do czasu rozluźniania oczu. Doktor twierdzi, że wykonywanie tego ćwiczenia przez dłuższy czas jest w stanie skutecznie poprawić wzrok. Według niego cały problem wad wzroku polega na nadmiernym napięciu i nieumiejętności rozluźniania.

Inne teorie potwierdzające pozytywne skutki palmingu to:
- relaksujący wpływ ciepła dłoni, na gałki oczne
- uzdrawiająca moc czakr dłoni, przekazujących energię bezpośrednio do oczu
- ustawienie palców dłoni mniej więcej w okolicy trzeciego oka, które może stymulować poprawę jakości widzenia

Problemem dla niektórych ludzi może być jednak uchwycenie głębokiego, czarnego koloru. Im większa wada wzroku, tym większe napięcie, co pociąga za sobą feerię barw po zamknięciu oczu i przyłożenia ich dłońmi. Wiele osób zamiast czerni widzi szarość i przebłyski innych kolorów. Jeżeli i Ty masz problem z dostrzeżeniem czerni spróbuj ją sobie wyobrazić. Przybliż w myślach obraz jakiegoś czarnego przedmiotu lub nocy, czy smoły i utrzymaj go w wyobraźni jak najdłużej nie dopuszczając do myśli innych kolorów. Z czasem będzie coraz łatwiej zobaczyć jedynie czerń. Pamiętaj jednak, że główną zasada tego ćwiczenia jest rozluźnienie, dlatego jeśli zaczniesz odczuwać jakiekolwiek napięcie związane z dostrzeganiem czarnego koloru i skupianiem się na nim- zakończ trening! Tylko spokojny, rozluźniony umysł pomoże w tym ćwiczeniu.

Ta nowatorska metoda zwana palmingiem to rewolucyjny pogląd na poprawę wad wzroku. Nie ma ona żadnych efektów ubocznych, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wypróbować. Efektem ubocznym może stać się jedynie- lepszy wzrok.