Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kamila Maciejko

Autor: Kamila Maciejko
Opublikowane: 2015-09-28 16:54:32

Specjalista ds. redakcji, Instruktor fitness, biegania i tańca


 

W filozofii dalekiego wschodu takie pojęcia jak: ajurweda, medycyna niekonwencjonalna, praktyka jogi i medytacja są często przeplatane pomiędzy codzienne sprawy, a zdrowie jednostki. Mimo iż większość osób nie słyszało nigdy hinduskiego pojęcia jakim jest guna, na pewno każdy zdaje sobie sprawę z wpływu tego co zjadamy na nasze ciało i umysł. Dokładnie na tym polega teoria trzech gun: cechy osobowości mają swoje odzwierciedlenie w tym co jemy, a to co konsumujemy odzwierciedla nasz charakter.

Trzy guny o których mowa, wraz z ich charakterystycznymi cechami to:

SATTWA- boski pierwiastek, dobro, spokój, szlachetność, naturalność, miłość, cierpliwość, mądrość, czystość

RAJAS- pasja, ruch, impuls, pęd, namiętności, pragnienia, słabość do uciech i nadmiaru przyjemności

TAMAS- ciemność, ignorancja, stagnacja, zamglony umysł, chwiejność, zaspokajanie własnych potrzeb

W każdym człowieku znajdują się wszystkie powyższe cechy. Jeżeli są one w równowadze, charakter jest spokojny, jednak jeżeli jedna cecha zaczyna przeważać stajemy się bardziej sattwiczny, rajasowi lub tamasowi. Należy także sobie uświadomić, że żadna z tych cech nie jest ani negatywna ani pozytywna, należy znaleźć pomiędzy nimi równowagę, złoty środek, aby uzyskać spokój ducha. Każda z gun ma inne cechy i w każdej z tych trzech grup znajdują się różne składniki pokarmowe. Sprawdź jakie:

ŻYWNOŚĆ SATTWICZNA- dodaje energii dla ciała i ducha. Są to produkty naturalne, świeże i jak najmniej przetworzone. Np. warzywa, owoce, zboża, soki, nabiał, itp.

ŻYWNOŚĆ RAJASOWA- najczęściej zaspokaja ludzkie przyjemności. Jest nadmiernie smakowa, pobudzająca wszystkie zmysły (mocno słodka, słona, pikantna, gorzka). Im więcej jej zjadamy tym tylko pozornie mamy więcej energii, a po czasie stajemy się rozproszeni i zmęczeni. Np. kawa, kakao, czarna herbata, duża ilość soli czy cukru.

ŻYWNOŚĆ TAMASOWA- produkty z tej rodziny mają cechę zmniejszania naszej wewnętrznej energii, przez co nie mamy sił do życia. Np. wszelkie używki tj. alkohol, nikotyna i zepsute, sfermentowane, nieświeże produkty.

Im więcej produktów z danej grupy będziemy spożywać, tym więcej cech jednej z trzech gun nabędziemy. Ale sytuacja działa także w odwrotną stronę. Jeżeli nasz umysł jest spokojny, silny i duchowo połączony z ciałem, zauważymy że spożywamy więcej produktów sattwicznych. Jeśli jednak jesteśmy w danym momencie zbyt nerwowi, na pewno najdzie nas ochota na coś z grupy rajasowej, itd. Ta zależność działa w obie strony.

Jakie ma to odniesienie do jogi? Każda wykonywana pozycja także może mieć charakter jednej z trzech gun. Jeśli dana asana nie stwarza nam żadnych problemów, jesteśmy w stanie w niej wyciszyć umysł i uzyskać połączenie z ciałem, oznacza to, że ta pozycja jest dla nas sattwiczna. Natomiast jeśli pragniemy zmienić nagle jedną asanę w drugą, dzięki ruchowi pobudzamy gunę rajasową, która ma charakter impulsu. Warto sobie także uświadomić, że ta sama pozycja może mieć inny charakter dla innej osoby! Guny nie są dane raz na zawsze, są zmienne. A kluczem powinna się stać nauka kontroli nad nimi i własnymi emocjami.

Dalsza część tematu http://rtf.pl/index.php/34-artykuly/joga/147-dieta-sattwiczna-dla-joginow