Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kamila Maciejko

Autor: Kamila Maciejko
Opublikowane: 2015-07-13 12:29:57

Specjalista ds. redakcji, Instruktor fitness, biegania i tańca


Joga może być zarówno ćwiczeniem fizycznym, jak i głębszą filozofią poruszającą połączenia umysłu i ciała. Rozpatrując jednak formy ćwiczeń w tej dziedzinie, można wyróżnić kilka głównych grup, do których zalicza się ogromna ilość poszczególnych asan. Takie rozróżnienie pozwala na łatwiejsze dostosowanie ćwiczeń dla laików i usystematyzowania mnogości pozycji, w celu świadomego ich doboru do wyznaczonego przez siebie celu.


Pozycje stojące
Najczęściej wykonywane w formie rozgrzewki, w celu wzmocnienia mięśni nóg utrzymujących całe ciało i nabrania energii do dalszych ćwiczeń. Kwintesencją poprawnego wykonywania pozycji z tej grupy jest wysoki poziom równowagi i utrzymania ciała w stabilnej, wyprostowanej pozycji. Spokojny umysł, nierozproszona uwaga i świadomość własnego ciała pozwalają uzyskać lepsze efekty, dzięki którym jesteśmy w stanie dłuższy czas wytrzymać w danej pozycji. Przykłady to: pozycja krzesła, drzewa, trójkąta, czy półksiężyca.

Pozycje siedzące
To jedne z najlepszych ćwiczeń wpływających pozytywnie na prostowanie kręgosłupa. Gdy dołączymy do nich różnego rodzaju skręty, uzyskamy efekt maksymalnego rozruszania ciała i odblokowania skurczonego kręgosłupa. Bardzo ważnym aspektem pozycji siedzących wraz z wykonywaniem skrętów jest możliwość oczyszczenia organizmu z zalegających w nim toksyn. Dzięki spięciom i rozluźnieniom następujących kolejno po sobie narządy i układ krążenia zostają oczyszczone, a ich praca sprawniejsza.
Np. kwiat lotosu, pól lotosu, odwróconego krzesła

Skłony w przód
Wykonywane mogą być zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Najważniejszym aspektem tych ćwiczeń jest przede wszystkim maksymalne wyprostowanie kręgosłupa, dzięki któremu źródło skłonu rozpoczyna się w biodrach, a nie poprzez wygięcie pleców w garb. Pozytywny wpływ tej grupy ćwiczeń to oczywiście rozciągnięcie całej tylnej części ciała, a zwłaszcza kręgosłupa.

Skłony w tył
Ta grupa ćwiczeń dedykowana jest w pierwszej kolejności osobom, spędzających wiele godzin pochylonych do przodu np. poprzez długą jazdę samochodem, czy pracę przy komputerze. Pozycje te starają się otworzyć, zamkniętą codziennymi nawykami klatkę piersiową, a także wpływają pozytywnie na cały układ nerwowy. Są to jednak ćwiczenia, które wymagają porządnej rozgrzewki, a także wcześniejszego przygotowania ciała innymi pozycjami, ze względu na oddziaływanie na większość mięśni.
Np. pozycja kołyski, łuku, mostu.

Pozycje odwrócone
Najbardziej zaawansowana grupa pozycji, która wymaga przygotowania całego ciała i wzmocnienia m.in. mięśni ramion, barków, rąk i nóg. Mimo wysiłku i trudów związanych z wejściem do tych pozycji, liczba plusów jest niezliczona. Zwiększamy samoświadomość i kontakt z własnym ciałem, pokonujemy własne ograniczenia i strach. Dzięki odwróceniu wzmacniamy także nasz układ sercowy i przepływ krwi do wszystkich części naszego organizmu. Np. Pozycja żurawia, deski, świecy, stania na głowie.

Pozycje relaksacyjne
Nieodłączny element treningu jogi, zazwyczaj wykonywany na końcu zajęć w celu wyciszenia umysłu i zrelaksowania całego ciała, poprzez zminimalizowanie napięcia we wszystkich mięśniach. Bardzo często towarzyszą tym pozycjom elementy rozciągające, które po zakończonym wysiłku zmniejszają ryzyko kontuzji. Przykładami takich pozycji są np. siad skrzyżny, pozycja dziecka, czy tzw. nieboszczyka. W każdej z nich oczy powinny być zamknięte, a oddech powolny i wyrównany.

Sekwencje
To połączenie wybranych asan z różnych grup w celu utworzenia płynnie przechodzącej sekwencji ruchów. Takie rozwiązanie wzmacnia siłę całego ciała, gibkość i szybkość reakcji w zmianie pozycji. Najpopularniejszym rodzajem sekwencji jest tzw. Powitanie Słońca, składające się kolejno z: pozycji drzewa, krzesła, pełnego skłonu w przód, pozycji deski, psa z głową w górę, wojownika i na koniec znów deski i psa z głową w górę. Całość sekwencji wykonujemy kilka razy, z początku wolniej, później zwiększając tempo przechodzenia do kolejnych asan.

fot. Ursula Le Guin