Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Autor: Barbara Wawak
Opublikowane: 2015-06-18 15:41:17

Trener Spinningu


Często spotykamy się z podejściem klienta do spinningu, jako bardziej intensywnej formy fitnessu. Nic bardziej mylnego. Poprzez błędne postrzeganie tej formy ruchu, spora część mężczyzn unika jej pozostając w przekonaniu, że fitness jest skierowany przede wszystkim dla kobiet. Założenia aktywności, jaką jest fitness bardzo dobrze ilustruje definicja, która wyjaśnia, iż jest to „Świadome i celowe oddziaływanie ruchem na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne oraz sprawność umysłu". Zapewne dlatego spinning "podpinany" jest pod formę zajęć fitness.

 Spinning to jednak nie tylko zwykły trening. To sesja, podczas której następuje połączenie ciała i umysłu: koncentracja nad najważniejszymi aspektami wysiłku oraz walka z własnymi słabościami i emocjami. 

Spinning kojarzy się z klubami fitness. Zapytacie co atrakcyjnego może być w jeździe na rowerze w zamkniętym pomieszczeniu? Odpowiedzi jest wiele: specjalnie dobrana muzyka, ułożona w taki sposób, aby pomóc w pokonywaniu zmieniającej się trasy, wyznaczonej przez instruktora, motywacja ze strony innych uczestników zajęć, często gra świateł, stały monitoring pracy serca oraz wizualizacja to czynniki które odróżniające spinning od zajęć fitness.

Przy wyborze muzyki nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Liczy się jej charakter, który ma motywować do jazdy, ale jednocześnie wyciszać i relaksować. Na których zajęciach możemy pojechać przy akompaniamencie Bruce'a Springsteen'a i jego "Streets of Philadelphia" ? W przeciwieństwie do muzyki fitness, gdzie w sporej mierze kładzie się nacisk na jej rytmiczność i energiczność, w spinningu „beat” nie zawsze musi być słyszalny. Motywacja ze strony uczestników, którzy w tym czasie i w tym miejscu stają się Twoimi przyjaciółmi i kompanami, z którymi razem podjeżdżacie pod strome podjazdy, pokonujecie zmęczenie i ścigacie się z maksymalna prędkością do wyznaczonego celu, to kolejna cecha charakterystyczna. Zajęcia spinning oparte są w dużej mierze na pracy z tętnem. W żadnej innej formie fitnessu klasy energetyczne nie kształtują przebiegu zajęć. Spinning, opierając się na tych przedziałach i świadomości uczestników jak pracuje ich serce, dzięki posiadaniu pulsometrów umożliwia przeprowadzenie szerokiego spektrum programów treningowych. Kombinacje zajęć dobiera się zgodnie z założonymi celami tj. rozwój siły, czy zwiększenie wytrzymałości. 

Tak naprawdę, żeby przekonać się, że spinning daleki jest od tradycyjnych form fitness trzeba przyjść na zajęcia, wsiąść na rower, zapomnieć o zmartwieniach, poddać się urokowi muzyki i po prostu jechać.