Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kamila Maciejko

Autor: Kamila Maciejko
Opublikowane: 2015-10-07 13:05:13

Specjalista ds. redakcji, Instruktor fitness, biegania i tańca


 

Zajęcia wybrane, strój sportowy i odpowiednie obuwie zakupione, jednak o czymś chyba zapomniałyśmy… Zwyczajny biustonosz nie nadaje się do ćwiczeń fizycznych! Warto zdać sobie z tego sprawę i zadbać o swoje ciało i zdrowie, kupując biustonosz treningowy.

Po co?

Trenując intensywnie lub rekreacyjnie zawsze powinnyśmy nosić bieliznę dostosowaną do wykonywanej aktywności. W normalnym trybie życia, biust nie jest aż tak bardzo narażony na wstrząsy i energiczne ruchy, jak na zajęciach sportowych. Mięśnie nie mają kontroli samo- utrzymywania biustu na swoim miejscu, dlatego każda z nas powinna się wspomóc odpowiednio dobranym stanikiem. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przemieszania się biustu, otarć i późniejszego bólu w okolicach klatki piersiowej.

Na jakie zajęcia uważać?

Przede wszystkim na różnego rodzaju formy treningu biegowego, a także taniec i wszystkie zajęcia fitnessowe typu Hi lub Hi-low, w których występują liczne podskoki i mocne ruchy. Pamiętajmy jednak, że praktycznie na każdych zajęciach, gdzie nasza aktywność jest wzmożona, noszenie sportowego biustonosza zawsze będzie wskazane. Nawet na wydawac by się mogło spokojnych zajęciach jogi taka część garderoby się przyda, ponieważ występują asany odwrócone, w których nasz biust, dzięki takiemu stanikowi będzie doskonale podtrzymany w każdej pozycji, nawet podczas stania na głowie.

Jaki model wybrać?

Dziś na rynku można przebierać w niekończących się rodzajach kolorów, form i kształtów biustonoszy. Jest jednak kilka wskaźników, które powinnyśmy sprawdzić przed każdym zakupem:

- MATERIAŁ w 100% oddychający, miły w dotyku, bez wyraźnych szwów, mogących nadmiernie ocierać nasze ciało. Dzięki specjalistycznym tkaninom dedykowanym specjalnie dla sportowców wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz, dzięki czemu ciało pozostaje suche przez całe zajęcia

- ROZMIAR powinien być dopasowany, dlatego odradzamy kupowania biustonoszy sportowych przez Internet, nie znając wcześniej swojego rozmiaru, który nie może być ani zbyt ciasny, ani za luźny. Miseczka powinna być dopasowana tak, by cała pierś mieściła się w niej bez luźnych miejsc

- RAMIĄCZKA i PAS- oba te elementy powinny mieć kilku stopniową możliwość regulacji w celu zmniejszenia lub zwiększenia rozmiaru

- KOLOR to bardzo indywidualny wybór, jednak jeżeli możemy coś doradzić- nie wybierajcie białych i zbyt jasnych odcieni, które pod wpływem nadmiernej potliwości na zajęciach mogą nieestetycznie zmienić swoją barwę, zwłaszcza w miejscach pod pachami i bezpośrednio pod biustem.

Jak widać, biustonosz jest ważną częścią garderoby każdej kobiety, która uprawia jakikolwiek sport. Dzięki odpowiedniemu doborowi tego elementu, będziemy mogły cieszyć się zdrowym i efektownym treningiem, bez narażania swojego ciała na niedogodności.