Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kamila Maciejko

Autor: Kamila Maciejko
Opublikowane: 2015-06-30 11:26:47

Specjalista ds. redakcji, Instruktor fitness, biegania i tańca


Ludzie pierwotni biegali codziennie. Pogoń za zwierzyną, czy wszelkie zabawy biegowe odbywały się bardzo często. Człowiek wtedy biegał daleko i boso. Można by dzięki temu stwierdzić, że do biegania w dzisiejszych czasach nie potrzeba nam niewiele więcej, niż porządnego obuwie, które jest przywilejem nowoczesnych czasów. Jednak wybór dodatkowych gadżetów, mających nam usprawnić i umilić trening jest wiele. Przedstawiamy przekrój, poprzez najbardziej dostępne i najpopularniejsze akcesoria do biegania.

Elektronika

To jedna z najszerzej rozwijających się kategorii gadżetów. Możemy zakupić kilka tanich, podstawowych akcesoriów lub zainwestować w jeden, który łączy w sobie wiele funkcji. Dostępne gadżety to przede wszystkim multi funkcyjne zegarki, łączące w sobie funkcje czasomierza, stopera i pulsometru, wraz z możliwością ustawienia górnej i dolnej wartości tętna i sygnału alarmowego. Inne elektroniczne akcesoria to np. krokomierz, wraz z licznikami dystansu i spalonych kalorii, a także wszelkie odtwarzaczemuzyki i specjalistyczne słuchawki z często wbudowanymi już własnymi odtwarzaczami.

Przechowywanie

Akcesoria z tej grupy należą do serii praktycznych i usprawniających trening. Należą do nich m.in. ergonomiczne pasy wraz z wieloma kieszeniami i uchwytami na bidony. Warto sprawdzić, czy dany pas posiada od wewnętrznej strony silikonowe wstawki, które minimalizują przesuwanie się pasa podczas energicznych ruchów. Innym typem organizerów są także plecaki i opaski naramienne na Smartphona. Opaski takie są idealnym rozwiązaniem dla ludzi nie rozstających się ze swoim telefonem, a specjalne przezroczyste wstawki, sprawiają że ekran jest całkowicie widoczny. Opaska taka nie krępuje ruchów i pomieści każdy rodzaj Smartphona.

Bezpieczeństwo i widoczność

Niestety bardzo często ta grupa akcesoriów zostaje pominięta podczas ewentualnych zakupów. Musimy sobie jednak uświadomić, że jeżeli lubimy biegać wieczorami, mamy obowiązek założenia odblasków. Dlatego lepiej jest zaopatrzyć się w nie wcześniej. Innym rozwiązaniem są również odblaskowe kamizelki i latarki czołowe, przydające się szczególnie, biegającym w nocy po nieoświetlonym terenie. Artykuły z tej kategorii nie kosztują wiele, ale czasami mogą uratować życie.

Pogoda

Niezależnie czy biegamy w pełnym słońcu, czy kiedy pada deszcz, warto zaopatrzyć się w akcesoria na każdą pogodę. Podczas słonecznych letnich dni, bezsprzecznie potrzebujemy porządnych, sportowych okularów przeciwsłonecznych. Powinny posiadać wysoką odporność na promienie UV, mieć antypoślizgowe elementy na noskach i nausznikach, regulowane końcówki nauszników, dopasowujące się do kształtu każdej głowy, a także otwory wentylacyjne. W ciepłe dni przydadzą się nam także czapki i kosmetykiprzeciwsłoneczne. Natomiast podczas chłodniejszych dni warto się zaopatrzyć w specjalne chusty, otulające zarówno szyję, jak i głowę.

Wygoda

Dla biegacza najważniejszą sprawą jest obuwie. Odpowiednio dobrane uprzyjemni każdy trening. Jednak jeżeli nasze buty nie posiadają dodatkowych systemów amortyzujących, warto zakupić specjalistyczne wkładki, dopasowujące się do każdej stopy i utrzymujące odpowiednie podtrzymanie i wsparcie dla stopy. Dodatkową przydatną funkcją takich wkładek jest także specjalna antybakteryjna powłoka, zapewniająca świeżość i komfort przez długi czas.

Wszelkie gadżety bardzo ułatwiają życie. Nie przesadzajmy jednak podczas zakupowego szaleństwa o istocie biegania. Ten najbardziej naturalny dla człowieka sport nie potrzebuje wielu akcesoriów, do wykonywania go. Wystarczą dobre chęci, wyznaczenie sobie celu i dosłownie kilka przydatnych gadżetów.