Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Monika Wardęcka

Autor: Monika Wardęcka
Opublikowane: 2015-11-27 09:49:31

Instruktorka Zumba Fitness


 

Po poprzednim artykule z tematyki Zumba Fitness, napłynęło do nas wiele pytań od naszych czytelników. Na te najczęstsze odpowie nam nasza Pani Ekspert - Monika Wardęcka.

Kto może być uczestnikiem, a kto instruktorem Zumby?

Odpowiedź na każde z tych pytań brzmi: każdy, chociaż ten temat warto rozwinąć. Uczestnikiem zajęć mogą być kobiety i mężczyźni w każdym wieku, jeśli oczywiście – tak jak przy każdym rodzaju aktywności – nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Dla starszych i młodszych Zumba ma oddzielne programy: kids, kids jr. (Dla dzieci) oraz gold (dla seniorów), ale być może poradzą sobie oni na „normalnych” zajęciach.

 Instruktorem Zumby zostaje każdy, kto przejdzie dwudniowe szkolenie przeprowadzone przez ZES-a (ang. Zumba Education Specialist – osoba uprawniona do szkolenia nowych instruktorów). Jednak to dopiero początek. W przypadku osób prowadzących zajęcia pożądane jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji – np. poprzez kursy dla instruktorów fitnessu oraz te oferowane przez Zumbę. Prowadzenie zajęć to nie tylko „odtańczenie” choreografii. Instruktor musi wiedzieć, jak układać playlistę, jak komunikować się z grupą (tzw. cuening), jak monitorować reakcje uczestników i tak dalej. Bez dodatkowych szkoleń nie jest w stanie się tego nauczyć. 

I tu jeszcze jedna uwaga: wybierając się na zajęcia Zumby, sprawdźmy, czy osoba, która je prowadzi, ma odpowiednie kompetencje. Wykaz licencjonowanych instruktorów znajdziemy wyłącznie na oficjalnej stronie w zakładce „Find a Zumba Instructor”.

Prowadzenie zajęć to nie tylko umiejętności taneczne. Zumba ma swoją filozofię i warto nawiązać do tego, o czym mówił Beto Perez, twórca programu. Otóż, w byciu instruktorem najważniejsi są ludzie, dla których prowadzi się zajęcia. Kursanci mają poczuć się jak Shakira i Beyonce razem wzięte. To ich radość i komfort są najważniejsze. Jeśli instruktorowi Zumby zależy wyłącznie na tym, by pokazać, jak pięknie potrafi tańczyć, powinien szybko poszukać innego zawodu. I kropka.

Maratony, masterclassy, sesje, warsztaty – o co chodzi?

Każdy, kto zetknął się z Zumbą, prędzej czy później usłyszał o maratonie, masterclassie lub innym wydarzeniu, w którym może wziąć udział. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że maraton to coś, co Zumbowe tygrysy lubią najbardziej! Trwa zazwyczaj trzy godziny i jest prowadzony przez kilku instruktorów – z Polski, a nierzadko z zagranicy. To świetna okazja, by poznać nowe choreografie, nowych prezenterów i nowych maniaków Zumby. Masterclass trwa krócej (ok. 1,5 godziny) i jest prowadzony przez jedną, dwie osoby. Bardzo często instruktorzy zapraszają na Masterclass swoich kolegów z branży, aby pokazać kursantkom, co potrafią inni. Czasem usłyszymy o warsztatach – to nic innego, jak szkolenie, na którym poznamy tajniki zumbowych rytmów, podstawowe kroki itd. Z kolei Jam Session to już propozycja wyłącznie dla instruktorów Zumby, którzy w ten sposób mogą podnieść swoje kwalifikacje i otrzymać certyfikat. Sesje prowadzą Zumba Jammerzy, czyli wyselekcjonowani i przeszkoleni przez Zumbę instruktorzy.

Zumbowa stylówka, czyli co ja na siebie włożę?

Wiadomo, że ciuchy nie są najważniejsze i odpowiednie na Zumbę będzie to, w czym jest nam wygodnie. Niektórzy przychodzą w luźnym dresie, inni w obcisłych legginsach. Fajnie, jeśli mamy dobre buty, zwłaszcza takie, które „trzymają” kostkę, oraz – w przypadku kobiet – sportowy stanik. Jeśli ktoś chce, może zajrzeć do sklepu Zumby – znajdzie tam kolorowe ubrania, akcesoria oraz buty. Ceny są porównywalne z tymi w innych sklepach z odzieżą sportową. Prędzej czy później na zajęciach instruktor może zaproponować zumbowe T- shirty w przystępnej cenie. Występują w jednym, uniwersalnym rozmiarze, są dość obszerne, ale można je pociąć. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmów z instruktażem, jak używać nożyczek, by stworzyć własną, niepowtarzalną koszulkę na Zumbę. Kreatywność mile widziana!

Jakie rytmy usłyszymy na Zumbie?

Zajęcia opierają się na muzyce, która jest mieszanką wielu rytmów, stylów i brzmień. Choreografie bazują na salsie, merengue, cumbii i reggaetonie, ale znajdziemy w nich również elementy flamenco, soki, tanga, tańca brzucha, samby czy quebradity. W czasie jednych zajęć możemy zatem tańczyć zmysłową salsę, a za chwilę mocny, zakorzeniony w kulturze ulicy reggaeton. Właśnie to sprawia, że zajęcia są wyjątkowe i nie nudzą tak szybko jak inne.